Plánky vyrobených bumerangů

Home Ajfa

Novinky                                         Popis výroby

 

Fuzzy - 52Kb (Fůzyna)

dal jsem jí do všech ramen stejná olůvka - do děr průměru 3.5 mm. Dá se dobře chytat, protože při návratu málo rotuje. Navíc je malá a lehká. Vhodná pro bezvětří, ale vítr jí nikterak nevadí, prostě se jen míň hodí.

 

Smallarea - 14Kb (Klasik)

vyrobil jsem cirka 5 ks, všechny zřejmě dodnes létají - Vhodný i pro děti (malá návratová rychlost, vhodná pro chytání). Je odolná proti nárazům. Plánek jsem zvětšil z A4 na A3. (Zvětšení 200%) Tento typ vyloženě doporučuji vyrobit. Překližka 3-4mm. Vhodný pro slabý vánek. Létá do vzdálenosti 15 -20 m.

 

LongCircle - 15Kb (Áčko s plackama)

dělá krásný velký kolečko. Ty otvory na koncích, jsou pro olovo - to jsem zprvu nevěděl - ale i tak létal pouze s prázdnými otvory - olovo v dírách prodloužilo let.(až 40 m)
Udělal jsem ještě jeden a ten jsem nijak nezatěžoval olovem i ten létá skvěle. Problémem je ta úzká část křídla - trochu jsem ten druhý v té nejslabší části rozšířil (asi 3mm), aby se mi zase nezlomil. Může foukat i vítr.

 

Finlambada - 100Kb (Lambáda)

ty jsem zlomil už asi 3, protože jsem je napálil do země, ale jinak létá vcelku schopně a může ho házet i diletant. Házet za slabého vánku. Max. vzdálenost 20m.

 

 

Mamba - 21Kb (Mamba, Klasik s ťupkou)

úspěšný typ - pěkný okruh, krásný let, ale vzhledem ke své váze a tvaru se dá špatně chytat - (nebezpečný, když se po něm sáhne). Proto je lepší, nechat si tento boom spadnout k nohám. Popis letu: Udělá krásné plynulé kolečko za vysoké rotace, která mu zůstává až do přistání. Létá dobře za každého počasí. Silný vítr ho však může zanést za místo hodu. Max. vzdálenost 15-20 m.

 

Ajfa1 - 152 Kb

vlastní návrh bumerangu dle obkoukaných tvarů z jiných www. Létá skvěle (30m), vrací se na místo hodu s velkou přesností (podobně jako Dreamon ). Tloušťka překližky 5 mm. Zde přikládám plánek podobného boomu jako ajfa z www, který jsem však nevyrobil a tudíž nemohu "zatím" posoudit jak létá..

 

Dreamon a Sunzjana - 19 Kb (Dreamon, Suzana)

klasicky zahnuté bumerangy. Dreamon velice dobře létá - s velkou přesností se vrací na místo vrhu. Létá do vzdálenosti více jak 30 m. Nutno dbát na správné vypilování náběžného profilu. Odtokovou hranu nedělat do ostra! Nechat 0,5 až 1 mm vertikální hranu. Překližka 4-5 mm. Sunzjana - nezapomenout dát do děr olovo - jinak je lehká a hodně nabírá výšku.

 

Vorkl - 106 Kb (Lomenej)

docela zdařilý tvar, leč mnoho jsem jich nevyrobil. Létá delší oblouky, vrací se za příznivého větru. Létá do vzdálenosti asi 20 m.

 

 

Tyler Durden - 19 Kb (Zabiják)

patvar zabiják - vyroben pouze 1 ks. Chytat se nedá - létá nepředvídatelně.

 

 

Monster - 22 Kb (Kulatej)

patvar - létá kratší stoupavé oblouky - rychle rotuje, pohyb pomalý. Návrat záleží na přesném hodu a slabě vanoucím větru. Chytat lze pouze za vnitřní otvor. Překližka 3 mm. Létá do vzdálenosti asi 10-15m

 

Mad - 24 Kb (Emko)

patřil mezi mé první vyrobené kusy. Nenabarvený létá dobře - dá se chytat, ale je málo pevný a může se i zlomit. Po nalakování ztěžkne a stává se nebezpečným pro chytání. Létá do vzdálenosti asi 25m.

 

Loop - 26 Kb (96)

patvar - létá krátké vzdálenosti i oblouky - hodně nabírá. Překližka 3 mm. Létá do vzdálenosti asi 10m.

 

 

Fool - 30 Kb (Zakroucenej)

patvar - létal, ale zlomil se. Slepil jsem ho a létá dál. Létá do vzdálenosti asi 15m.

 

 

Peak - 22 Kb (Ln)

patvar - létá podstatně lépe než 96-ka, vzhledem k tvaru se dá chytat obtížně. Létá do vzdálenosti asi 15m.

 

 

Swan - 24 Kb (Parohy)

patvar - létá dobře. Rychle rotuje, létá středně daleko 15m - možno chytat do dlaní.

 

 

Lighting Bolt X - 10 Kb (Rotor, Paňák)

rotor patvar. Příliš těžký a malý na to, aby ho bylo možno házet za bezvětří.

 

 

AjFa B – 18 kB     AjFa plus plánek - 47 kB       ČB plánek - 27 kB

Vyrobeno z desky HDF 3mm, tvar je odvozen od Duka Nuka, za mírného větru  však létá lépe a dělá větší okruh. Je to lehký boom, lze ho chytat klidně i  do jedné ruky. Barvení mu nevadí ba naopak – materiál je pak pevnější. Vybroušený tvar profilu platí i pro boom Duke Nuke. Pozn. HDF deska – z této desky se dělají např. zadní stěny šatních skříní, zadní stěny šuplíků, komod a podobně. (Vyrobené bumerangy nedoporučuji házet na asvaltu či betonu – pádem na zem se zničí )

 

 

Tybeyan Sun - 35 kB (Piňďa)      Tyberyan Sun spodní strana - 27 kB

Plánek jsem získal od Lubína a Matesa. Bumerang jsem pojmenoval jinak, ale nemaje měkké „I“ je název trochu pomotaný – ale nevadí. Je vyroben z HDF desky tloušťky 3mm. Létá kratší oblouky za bezvětří. Vítr ho zanáší.

 

 

Duke Nuke – 37 kB

Vyroben z HDF desky tloušťky 3mm. Létá kratší oblouky - lehký vánek mu nevadí. Doporučuji nabarvit – po nabarvení ztěžkne a létá lépe. Tvar tohoto bumerangu jsem udělal tak, aby se z desky vyrobilo co nejvíce kusů a byl co nejmenší odpad. Vyšlo to – létá a navíc využití materiálu je 85%.

 

 

Další nové plánky ryze AjFa výroby srpen-září 2002:

Triller – 23 kB

Triller je tříramenný bumerang, který vznikl z francouzského plánku zvětšením a mírným upravením křivek. Létá kratší rychlé oblouky. Pozor – při návratu má ještě dost velkou rychlost i otáčky. Pozn. Na plánku je zakreslen profil pouze na jednom rameni, ve skutečnosti  musí být profil  vybroušen na všech ramenech stejně. Finta – plánek nemusíme tisknou celý, stačí si vytisknout jedno rameno a kousek dalších dvou, při obkreslování na překližku pak vystřiženou šablonu pootáčet o 1/3 ( 120° )

 

Vrtule – 24 kB

Tato třílistá vrtule létá krátké oblouky a je zaručeně méně nebezpečná než Triller – vhodná i pro méně zkušeného vrhače. Pomalý let, středně velký okruh, lze chytat mezi dlaně. Dělá okruh, pak přibrzdí rotuje na místě a pomalu za rotace dosedne na zem v místě vrhu. Vznikl z podobného, ale ne tak dobře létajícího vzorku, původně byly konce více „kulaté“, což zapřičiňovalo příliš velké stoupání. Pozn. Na plánku je zakreslen profil pouze na jednom rameni, ve skutečnosti  musí být profil  vybroušen na všech ramenech stejně. Finta – plánek nemusíme tisknou celý, stačí si vytisknout jedno rameno a kousek dalších dvou, při obkreslování na překližku pak vystřiženou šablonu pootáčet o 1/3 ( 120° )

 

Efko – 30kB

Navrhl a vyrobil Luďa z C.B.T. – uvádím zde, protože jinde tento plánek asi nenaleznete. Létá dost dobře – více by asi k tomu řekl Luďa. Já mu s ním raději neházím, abych mu ho náhodou nezlomil – byla by to škoda.

 

Sedma – 39 kB

Sedma je předchůdce Efka, prostě zbyla překližka a tak jsem s Luďou  nakreslil do vykousaného zbytku tento patvar. Vybrousil jsem ho , trochu upravil spodní náběžnou hranu a světe div se ono to létá a to dost slušně. Pozor je to takovej malej zabiják, který se vrací k vrhači zezadu.

 

BigDreamoon – 34 kB

Dreamoon, Dreamoon a ještě jednou Dreamoon – sláva tomuto tvaru. Kdo si chce fakt dobře zaházet, tak doporučuji vyrobit některý z variací Dreamoonů. Zde je mutace – zvětšení Dreamoonu. Vyrobil a navrhl Luďa z C.B.T., já jsem ho nazval BigDreamoon. Osobně jsem vyrobil několik kusů z vodovzdorné překližky 5 mm silné. Létá jak jinak než suprově. Pro docílení největšího výkonu je dobré naladit profil pro vrhání za větru. Pak jemně nalakovat lakem nebo nabarvit.

 

SlimDreamoon – 31 kB

SlimDreamoon je mutace 1:1 z Dreamoona, který má zeštíhlený profil na 4,5mm, dále pak zeštíhlená ramena, hlavně pravé (úchopové). Navržen pro mírný vánek, který bývá v létě k večeru. Létá dlouhé oblouky a se 100% přesností se vrací. Skvěle se chytá do dlaní. Vyroben z vodovzdorné překližky 5mm – 0,5mm jsem odbrousil flexou. Jemně nalakován nitrolakem – vypadá pak dost profesionálně :o))

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Všechny uvedené boomy je možné nabarvit nebo nalakovat. Dle použitého nátěru mohou bumerangy nasáknout a ztěžknou. Někdy to vadí a musí se poopravit profily + znovu nalakovat.

Pozn.: Patvary - spíše takové létající parádičky pro zábavu v bezvětří. Většinu patvarů jsem vyrobil z bukové třívrstvé překližky tloušťky 4 mm - doporučuji vícevrstvou 5mm silnou, nebudou se potom tolik lámat a určitě budou dělat větší okruh

 Foto některých výše popsaných bumerangů: Foto boomy, Tříramenné, Tříramenné spodek, Dreamony

 

 

 

 

Výroba Bumerangu

Jak si vyrobit takový bumerang? Co potřebujeme: Trochu zručnosti v modelaření, místo kde je možné udělat nepořádek :o))), materiál z kterého bumerang hodláme vyrobit, nářadí, barvu, plánek.

 

Nářadí a pomůcky pro  obyčejného modeláře : Nůžky, tužku, smirkový papír, pilník, rašple, lupénkovou pilku,!!!PLÁNEK!!!

Nářadí a pomůcky pro profi modeláře: (buď nůžky,nebo  tužku-která píše,nebo  nějaký lepidlo, šmirglpapír), přímočarou pilku (šukačku), úhlovou brusku (rozbrušku) s brusným papírem,ruční brusku (miklačku), ochrané brýle( nebo přilbu na motorku se štítem – např. starou Integrálku) !!!PLÁNEK!!!

 

Materiál:

 Překližka 3 až 6 mm:    smrková –štípe se, borovicová – ohýbá se(nedoporučuji),březová – k doptání dovoz Rusko ,lipová – není špatná,ale je lehká, topolová – poměrně dost drahá, buková – ta je dobrá, vodovzdorná – ta je nejlepší.  (Obvykle používáme bukovou, březovou, lipovou a vodovzdornou)

nebo

HDF desku 3až 5 mm, případně sololit 3 až 5 mm, sololak         (zahnutá větev z lesa :o))))

pro profíky: texgumoid, gumoid, plast, bakelit, umakart, sklotextit,  karbon,    ?hliník, ??ocelový plech   :o)))))

 

Barvy, laky:

Nitro lak – jakýkoliv, barevné spreje jakékoliv – akrilát, email, apod.

 

Popis ruční výroby:

Vytiskneme si plánek, vystřihneme a obkreslíme plánek na připravený materiál. Materiál – desku, umístíme na pracovní desku tak, abychom tvar mohli vyříznout. Jednoduché a praktické je, upnou do svěráku prkénko asi 60cm dlouhé.Na tomto provizorním pracovním stole se dobře opracuje celý bumerang. Tvar vyřízneme lupénkovou pilkou. K upnutí materiálu použijeme upínek, zručný modelář si nemusí materiál upínat.Vyříznutý tvar opracujeme nahrubo rašplí nebo hrubším pilníkem (záleží na použitém materiálu). Vyhlazení povrchu  docílíme osmirkováním. Bumerang odzkoušíme, pakliže nelétá dobře dopilováváme pilníkem nebo smirkem profily přímo na místě. Po zalétání můžeme bumerang lehce nalakovat několika vrstvy laku 2-3 vrstvy,nebo  nabarvíme dle vlastní představivosti.

Popis profi výroby

Nasadit Integrálku, na desku přilepit plánek, přímočarkou vyříznout tvar, rozbruškou vybrousit profily, povrch přejet miklačkou nebo šmirglem, odzkoušet, nalakovat – uklidit BORDEL.

 

 

 

Případné dotazy ochotně zodpovím na adrese:  ajfa@seznam.cz 

 

Home Ajfa

 

Tato stránka plánků aktualizována: 10.4.2003